TRAFİK KAZALARI VE HASAR ONARIMI

Yaşamın bireyselden toplumsala geçişiyle birlikte, düzenleyici kuralların gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ahlak, hukuk ve örf-adet gibi kurallar, insanların birlikte yaşamını sağlamak için önemlidir. Günümüzde ise şüphesiz en kritik kurallardan biri trafik kurallarıdır. Özellikle metropollerde, ulaşım araçları yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak bu araçlar, insan yaşamını kolaylaştırırken büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Bu sorunların başında da trafik kazaları gelmektedir. Trafik kazaları, maddi hasarlara, sağlık problemlerine ve hatta can kayıplarına yol açabilir.

MADDİ HASARLI TRAFİK KAZASI NEDİR?

Trafik kazasında aracın çarpma sonucunda meydana gelen ezilme, bozulma, dökülme gibi zararların oluştuğu duruma maddi hasarlı trafik kazası denir. Örneğin, sol ön kapının ezilmesi, sinyal lambasının kırılması, kaportanın hasar görmesi gibi durumlar buna örnektir.

KUSURLULUK NEDİR?

Trafik kazalarında, yasalara aykırı davranışlarda bulunan ve trafik kurallarını ihlal eden araç sahipleri kusurlu olarak nitelendirilirler.

HASAR ONARIMI KİMDEN TALEP EDİLİR?

Kusursuz araç sahipleri, kaza sonucunda zarar gören araçların sigorta şirketlerinden zararlarının giderilmesini talep edebilirler. Her araç sahibinin aracını Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamında güvence altına alması zorunludur.

HASAR ONARIMINDA SİGORTA ŞİRKETİ

Sigorta şirketi, hasarı tam olarak giderebilir, eksik veya yanlış bir şekilde giderebilir veya hiç cevap vermeyebilir.

  1. Tam Onarım: Sigorta şirketi, araçtaki hasarı layıkıyla giderir.

  2. Eksik veya Yanlış Onarım: Sigorta şirketleri genellikle hasar onarımlarını kabul etse de, bu onarımları eksik veya yanlış yapabilirler. Bu durumda araç sahibinin gerçek zararı karşılanmamış olur. Bu tür durumlarda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulabilir.

  3. Cevap Vermeme: Sigorta şirketi başvuruya cevap vermeyebilir. Bu durumda da Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulabilir.

Sigorta şirketlerinin hatalı veya eksik onarımlar yapması veya başvurulara cevap vermemesi durumunda, Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak en uygun çözüm yoludur. Bu alternatif yol, daha hızlı bir çözüm sunar ve adil bir sonuç elde etmeyi sağlar.

By Published On: Nisan 30th, 2024Categories: Tazminatlar0 Comments on Trafik Kazaları ve Hasar Onarımı

Paylaşmak istediğiniz sosyal ağını seçiniz!